Smak książek kulinarnych

Uncategorized | Lipiec 26, 2015 | By

Jaki smak kojarzy Wam się z dzieciństwem? Takie pytanie zadała Pani Marta Gessler na koniec dyskusji o przeestetyzowaniu jedzenia, będącej jednocześnie inauguracją pierwszego numeru jej autorskiego magazynu „Qa”. I chociaż III Targi Książki Kulinarnej miały być bardziej o papierze niż o jedzeniu, to kolejny raz tematów tych nie udało się oddzielić i każdy zgromadzony na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zabrał głos. Usłyszeliśmy wspomnienia o pierwszych, głównie babcinych potrawach kojarzących się z dzieciństwem Marcie Dymek, Kazimierze Szczuce czy Małgosi Mińcie. Usłyszeliśmy też o smakach dzieciństwa Pani z trzeciego rzędu i pana siedzącego gdzieś na rogu wspólnego stołu. I kolejny raz nieopodal kultowej już Qchni Artystycznej ludzi połączyło jedzenie i uwielbienie dla sztuki kulinarnej.

Jedzenie jest bowiem niezwykle demokratyczne i egalitarne. Niezależnie od tego, czy smak Twojego dzieciństwa to kromka chleba z masłem czy bliny z kawiorem – każdy ma swoje ulubione potrawy, które przynoszą na myśl spokój, komfort i szczęście.

Targi Książki Kulinarnej zgromadziły wszystkich tych, którzy mniej lub bardziej zdają sobie z tego sprawę i uwielbiają na jedzenie patrzeć, o jedzeniu czytać i w końcu to jedzenie jeść. O ile jednak w gotowaniu jest pewna siła i praca, o tyle książka kulinarna zdaje się być w tym wszystkim niezwykle czysta. Jest uwiecznieniem wysiłku innych, inspiracją a czasem i esencją kuchni. Tak jak ze smakami każdy z nas ma swoje ulubione książki.

My w tym roku wybraliśmy trzy – Fresh & Easy oraz What to bake and how to bake it autorstwa Jane Hornby i wydaną po polsku „szybko, świeżo, prosto” Donny Hay. I chociaż limit, który mogliśmy wydać na targach i tak został przekroczony (liczyliśmy trochę na antykwariuszy, których w tym roku zabrakło) to siłą rozpędu kolejne 3 książki zamówiliśmy online u wystawców po powrocie do domu. Kryterium doboru było proste – odpowiedni mix przepisów i zdjęć – inspirujących, aspiracyjnych ale też możliwych do wykonania. Czy się sprawdzą, zobaczymy. Jest na półce wiele książek kulinarnych, które stoją ale nie wykorzystałem z nich ani jednego przepisu. Czy przez to wydają mi się gorsze? Absolutnie nie – sama ich obecność potrafi bardzo poprawić nastrój.

Chociaż głównym bohaterem Targów były książki nie zabrakło wielu atrakcji dodatkowych – poza dyskusjami i spotkaniami autorskimi m.in zorganizowany przez magazyn Kukbuk pokaz fartuchów polskich projektantów. Kuchenne stroje od Anny Poniewierskiej, MMC, Blessusa, Michała Szulca i Joanny Klimas świetnie prezentowały się na dziedzińcu zamku, dodatkowo z dramatycznymi odgłosami burzy w tle. Myślę, że wyprodukowane w rozsądnej cenie znalazły by wielu nowych właścicieli. Trudno się oprzeć wrażeniu, że chociaż naszą wizytę zaczęliśmy od rozmowy o prawdziwym jedzeniu i przeestetyzowaniu rynku kulinarnego, to towarzyszyła nam bardzo czytelna estetyka – stworzona przez Panią Martę Gessler i Qchnię Artystyczną.

Trudno bez dodatkowych środków oddać bowiem smak, zapach i trzeci wymiar potraw zapakowanych w zdjęcie. Ja bardzo tę estetykę lubię i jest dla mnie niezwykle czytelna. Współczesna wizja smaków dzieciństwa i nostalgii związanej z kuchnią. Nowocześnie a jednak przy poszanowaniu kuchennych emocji. Jak ciasto drożdżowe,które poza plecakiem książek i magazynów wróciło z nami do domu – współcześnie zapakowane a jednak pełne masła, cukru i mąki. Tak jak w każdej sztuce, tak i w sztuce kulinarnej najważniejsza jest prawda, czyli w tym przypadku smak.

k07

k05

k02

k04

k12

k06

k08

k09

k11

k00

 

Comments

 1. Leave a Reply

  Doris
  Wrzesień 28, 2015

  Generally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up
  very forced me to check out and do it! Your writing style has been amazed me.
  Thank you, quite great article.

  Stop by my blog post :: tu [Doris]

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>