Gazpacho, czyli zemsta najlepiej smakuje na zimno

warzywa | Sierpień 5, 2015 | By

Uwielbiam pomidory w każdej postaci – od plebejskiego keczupu po te saute – podawane jedynie w towarzystwie wciąż rzadko spotykanej u nas burraty. Lubię babciną pomidorówkę (kto nie lubi?), krem z pieczonych pomidorów, wszystkie pomidorowe sosy i pomidory w śmietanie. Potrawy z pomidorem są zazwyczaj mało skomplikowane i wnoszą do kuchni wiele radości.

Są jednak takie przepisy, które mimo swojej prostoty nam nie wychodzą. Ja miałem tak do tej pory z Gazpacho. Niby nic takiego – po prostu zimne warzywa, głównie pomidory, zmiksowane i doprawione. A jednak coś nie działało. 

W tym roku było jednak inaczej. Najpierw wybraliśmy się na pyszne gazpacho do restauracji DOM Made na warszawskim Żoliborzu, kolejnego dnia tę samą zupę, lecz z zupełnie inną nutą, jedliśmy w Mące i Wodzie. Na koniec tygodnia gazpacho towarzyszyło nam na Targach Slow Food, gdzie w w Strefie Roleski przyglądaliśmy się castingowi, na którym kolejne gwiazdy kampanii marki wybierał sam Oliviero Toscani.

To ostatnie gazpacho smakowało najlepiej, tak jak zemsta najlepiej smakuje na zimno. Niestety większość pysznej zupy wylała się w trakcie pikniku, jednak postanowiłem odtworzyć ten świetny smak, wskazówek szukając na przeróżnych forach oraz eksperymentując z proporcjami składników. W każdym razie, między mną a gazpacho „coś zaskoczyło”, a poniższy przepis i zdjęcia są tego efektem.

Dwie ważne wskazówki – korzystajcie z wyboru pomidorów, jaki macie o tej porze roku. Wybierajcie te dojrzałe. Pamiętajcie też, że gazpacho to zupa andaluzyjskich chłopów – musiała być pożywna i z tego powodu w przepisie znajdziecie między innymi miękisz z chleba. 

Gazpacho z chlebem kukurydzianym
Write a review
Print
Składniki
 1. - 1,5 kg mocno dojrzałych pomidorów
 2. - 2-3 ogórki, tzw. kwaszeniaki
 3. - 1 ząbek czosnku
 4. - pół papryki
 5. - pół czerwonej cebuli
 6. - miękisz z połowy chleba (wybraliśmy kukurydziany)
 7. - kilka plasterków papryczki chilli
 8. - limonka
 9. - 3-4 łyżki oliwy
 10. - pieprz, sól
 11. - świeża kolendra lub inne ulubione zioło
Instructions
 1. Pomidory sparz i obierz ze skórki, przekrój na pół.
 2. Nad miską wydrąż z połówek pomidorów pestki tak, żeby zostały w sitku.
 3. Kawałki pomidorów wrzuć do blendera, dodaj pozostałe warzywa, miękisz z chleba, sok pomidorowy z naczynia dolej do pozostałych składników (wyciśnij też sok z pozostałych w sitku pestek).
 4. Zmiksuj wszystko wraz z oliwą i ziołami oraz sokiem z limonki, na koniec dopraw solą i pieprzem.
 5. Tak przygotowane gazpacho włóż do lodówki. Podawaj schłodzone 🙂
. * WITH BROWNIE * . http://www.withbrownie.com/

 

g01

g02

g04

g03

g05

g06

Comments

Be the first to comment.

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>