Arbuz vs feta

owoce | Sierpień 10, 2015 | By

Ostatnie upalne dni sprawiły, że nawet nasz ulubiony bazarek opustoszał. Sprzedawcy pochowali się przed upałem w głębi swoich straganów lub wyjechali poodpoczywać nad wodę. Nam samym ciężko wyobrazić sobie godziny spędzone w kuchni czy chociażby korzystanie z rozgrzanego piekarnika. I bez tego jest wystarczająco upalnie, warto więc przestawić się na lekkie i proste potrawy i skupić się na relaksie.

Ta sałatka wydaje się idealnym rozwiązaniem na takie upały. Jest prosta, szybka a jednocześnie zaskakująca w smaku. Połączenie słodkiego, schłodzonego i soczystego arbuza ze słoną fetą i aromatycznymi dodatkami gasi pragnienie i zaspokaja apetyt jednocześnie. Nie wiem, skąd tak naprawdę pochodzi ten przepis, bo chociaż pasuje do basenu Morza Śródziemnego, to pierwszy raz jedliśmy ją parę lat temu na Brooklynie, a teraz robimy ją w letnie, gorące wieczory.

 

Sałatka z arbuza i fety (dla 2-3 osób)
Write a review
Print
Ingredients
  1. - ok. 1 kg arbuza (najlepiej bezpestkowego)
  2. - 250 gramów sera feta
  3. - 2 małe cebule, np. jedna czerwona, druga biała słodka
  4. - 1 limonka
  5. - garść świeżej mięty
  6. - oliwa z oliwek
Instructions
  1. Cebule obierz ze skórki, pokrój na plastry i wrzuć do małej miski. Zalej je sokiem z limonki i co jakiś czas przemieszaj - taki zabieg zmiękczy warzywo i pozbawi go ostrego smaku, pozostawiając ten słodki.
  2. Arbuza pokrój na kawałki przypominające sześciany o krawędzi 1-1,5 cm, dodaj do niego pokrojoną lub porwaną na niecko mniejsze kawałki fetę.
  3. Następnie dodaj krążki odsączonej już cebuli i listki mięty.
  4. Całość zalej oliwą i przemieszaj. My nie użyliśmy żadnych przypraw - słony smak fety i słodki sok arbuza zmieszane z oliwą tworzą idealne połączenie do tego aromat mięty, chrupka tekstura cebuli i voila! Smacznego!
. * WITH BROWNIE * . http://www.withbrownie.com/
a01

a02

a04

a05

a06

a07

Comments

Be the first to comment.

Leave a Comment

You can use these HTML tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>